O fetiță de 13 ani s-a înecat, după ce a intrat în apă să înoate. Tragedia s-a produs pe 25 iunie, în jurul orei 13.50, la iazul Ivancea din municipiul Soroca.
Copila a intrat în apă pentru a înota, iar la scurt timp a început să dea semne de înec. Aceasta se afla la iaz împreună cu fratele său mai mic, fără supravegherea adulților. La fața locului au intervenit angajații Unității de Salvatori și Pompieri Soroca, care au efectuat lucrări de căutare și salvare. Minora, a fost a fost depistată și extrasă la mal, însă medicii au constatat decesul acesteia.
În acest context, Inspectoratul General pentru Situații de Urgență îndeamnă părinții și persoanele care au în grijă minori să nu le permită aflarea în preajma bazinelor acvatice fără supraveghere.
De la începutul anului 2026, douăzeci și cinci de persoane și-au pierdut viața în bazinele acvatice din țară, dintre care trei copii.
























