Doi bărbați, tată și fiu, au fost reținuți, după ce oamenii legii au destructurat o rețea de trafic de droguri care activa în Chișinău. Cei doi de 55 și 27 de ani, sunt suspectați că făceau parte dintr-un grup infracțional organizat, specializat în comercializarea drogurilor prin intermediul aplicației Telegram.
Potrivit anchetei, desfășurate pe parcursul a două luni de ofițerii Direcției Antidrog și cei de urmărire penală ai INI, în comun cu procurorii PCCOCS, fiul a activat inițial în calitate de curier, iar ulterior a devenit depozitar-curier. Acesta prelua cantități angro de droguri din ascunzișuri amenajate în mai multe localități, le transporta în Chișinău, unde le diviza în doze de aproximativ un gram și le ascundea în alte locații pentru a fi distribuite de alți curieri.
Anchetatorii spun că tatăl îl însoțea în timpul acestor deplasări și avea rolul de a supraveghea zona și de a-l avertiza în cazul apariției unui pericol.
Cei doi au fost reținuți pe 19 iunie, în Chișinău, imediat după ce s-au întors din suburbiile raionului Ialoveni, unde ar fi ridicat o nouă cantitate de droguri din ascunzișuri. În automobilul cu care se deplasau a fost găsit un telefon mobil folosit în activitatea infracțională, iar asupra suspectului de 27 de ani au fost depistate aproximativ 300 de grame de hașiș și 100 de grame de marijuana. Totodată, oamenii legii au descoperit încă 17 ascunzișuri în care erau depozitate doze de hașiș pregătite pentru vânzare.
Automobilul folosit la comiterea infracțiunii a fost ridicat pentru aplicarea sechestrului, iar pe numele ambilor suspecți au fost emise mandate de arest preventiv pentru 30 de zile.
Dacă vor fi găsiți vinovați, cei doi riscă între 7 și 15 ani de închisoare, precum și confiscarea specială a automobilului utilizat la săvârșirea infracțiunilor.
























