Primarul municipiului Bălți, Alexandr Petkov, a inspectat șantierul de pe strada Dovator, unde sunt în plină desfășurare lucrările de construcție a unui nou drum. Edilul a discutat cu specialiștii responsabili pentru ca drumul promis să fie construit cât mai curând. Potrivit autorităților municipale, noul drum va avea o lungime de peste 1.700 de metri și o lățime a carosabilului asfaltat de șapte metri. În prezent, pe șantier lucrează utilaje moderne de construcții, susține Petkov.
Alexandr Petkov a declarat că zilele ploioase din acest an au încetinit lucrările.
„Am dispus mobilizarea unui număr cât mai mare de utilaje și resurse. Este singurul tronson din Republica Moldova unde se construiește un drum nou de la zero, pe un sector unde nu a existat niciodată carosabil”, a a declarat primarul.
Edilul a subliniat că drumul este important pentru dezvoltarea municipiului și va permite, ulterior, începerea lucrărilor de reabilitare a străzii Kiev. Totodată, el a menționat că pe șantier au fost excavate peste 150 de mii de metri cubi de argilă și a fost realizat sistemul de evacuare a apelor pluviale pentru prevenirea acumulării apei.























