„Dispare primăria – dispare satul” este una dintre cele mai frecvente îngrijorări exprimate de cetățeni în cadrul discuțiilor despre reforma administrativ-teritorială, afirmă deputata PAS Liliana Grosu. Într-un interviu acordat pentru NordInfo, parlamentara a declarat că această percepție este greșită și că scopul amalgamării voluntare este dezvoltarea localităților, inclusiv a celor mai mici.
Potrivit deputatei, în localitățile care nu vor mai fi centre administrative vor continua să activeze echipe ale primăriei, inclusiv specialiști care vor comunica cu cetățenii, asistenți sociali și alți angajați ai serviciilor publice.
„Am înțeles că prin această frază ei spun că dacă dispare primăria va dispărea orice dezvoltare din acest sat. Încerc să le explic oamenilor că nu este așa, că reforma se face cu scopul de a dezvolta și localitățile mici, ca parte a unor primării mai mari. Avem câteva exemple în țară unde lucrurile stau invers. Acolo unde primăriile s-au amalgamat acum un an, oamenii s-au întâlnit, au discutat și au început să facă proiecte în folosul localităților mai slab dezvoltate. Dacă în două localități este apeduct, iar în a treia nu e, atunci, consiliul primăriei a decis să facă și în acea localitate, apoi să dezvolte alte proiecte. Mai mult, în localitățile unde nu va fi centru administrativ, va exista o echipă de oameni, angajați ai primăriei mari, dar care vor munci în localitatea respectivă. În acel oficiu va fi un specialist care comunică cu oamenii, asistentul social, angajați din medicină, poliție. Îngrijorarea oamenilor este un pic exagerată, dar o înțeleg”, a declarat Liliana Grosu, deputată în Parlamentul R. Moldova, în cadrul unui interviu pentru Nordinfo.
Între timp, autoritățile centrale anunță că interesul pentru amalgamarea voluntară este în creștere. Circa 790 de primării sunt implicate în acest proces, iar cele care aleg să se unească pot beneficia de stimulente financiare de 3.000 de lei pentru fiecare locuitor, precum și de extinderea accesului la peste 600 de servicii publice prin Centrele Unificate de Prestări Servicii și ghișeul unic.
Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu, a declarat că primăriile au termen până la sfârșitul lunii iulie pentru a adopta deciziile privind amalgamarea voluntară. Potrivit acestuia, administrațiile locale își vor continua activitatea în formula actuală până la alegerile locale din 2027, perioadă în care Guvernul va facilita procesul de reorganizare.
„Zi de zi, lucrăm cu aleșii locali, cu primarii, cu comunitățile. Avem 790 de primării implicate în proces. Unele primării sunt la o etapă mai avansată în acest proces de unire. Lucrăm intens. Sunt sigur că numărul de primării implicate în acest efort de unire va crește. Guvernul, Cancelaria de Stat sunt alături. Vom munci cot la cot. Avem primari puternici. Să le oferim primării puternice”, a afirmat Alexei Buzu, secretarul general al Guvernului.
Alexei Buzu a precizat că primăriile mai au timp până la sfârșitul lunii iulie pentru ca să aprobe deciziile de implicare în procesul de amalgamare voluntară.
Reforma administrației publice locale a fost lansată la începutul acestui an și este însoțită de modificări legislative care simplifică procedura de amalgamare, elaborate în urma consultărilor la care au participat peste 4.500 de primari și cetățeni.























