Universitatea de Stat „Alecu Russo” din Bălți a lansat oficial Campania de promovare pentru Admiterea 2026, în cadrul inițiativei naționale „Învață în Moldova”, desfășurate sub egida Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova. Evenimentul a reunit cadre didactice, studenți-ambasadori și reprezentanți ai mass-media.
„Avem un campus extrem de prietenos și trebuie să-i convingem pe tinerii din Republica Moldova să ne viziteze. Suntem o universitate care nu doar își asumă valorile europene, dar eu sunt convinsă că noi suntem o universitate europeană deja, având și acea acreditare instituțională emisă de Agenția de Evaluare a Calității din România, ARACIS. Avem programe moderne, avem laboratoare care s-au schimbat esențial în ultimii ani, avem acea infrastructură care te motivează să înveți”, a declarat Natalia Gașițoi, rector USARB.
Campania se va desfășura în perioada februarie–mai și include Caravana USARB în aproximativ 90 de instituții de învățământ din nordul țării, vizite ghidate în campus și participarea la târguri educaționale regionale și naționale.
„Ne propunem, alături de echipa noastră, care în acest an suntem foarte numeroși, peste 130 de studenți și profesori care s-au alăturat acestei campanii, care vom merge în peste 90 de licee, colegii și centre de excelență din municipiul Bălți și nordul Republicii Moldova. Vom participa la târguri educaționale, regionale, organizate de Ministerul Educației și Cercetării. De asemenea, așteptăm să ne viziteze în perioada februarie-aprilie peste 2000 de elevi din liceele din municipiul Bălți și raioanele de Nord”, a adăugat Victor Grigor, șeful Centrului de Resurse pentru Studenți și Ghidare în Carieră.
Un rol important în promovarea universității îl au studenții-ambasadori, care participă activ la întâlnirile cu elevii și împărtășesc din propria experiență.
„Sunt primul an la facultate și îmi pare foarte bine că fac parte din această campanie. Mi-au plăcut foarte mult proiectele pe care le-a promovat această universitate, m-a motivat să fiu și eu studentă, să fiu alături de prietenii mei apropiați, de oamenii mei dragi, aici acasă, la USARB”, a povestit Laura Bornari, studentă-ambasador.
„Anul trecut am participat activ în campania dată, am interacționat foarte mult cu absolvenții liceelor și a fost o experiență foarte plăcută. Sper că mulți studenți vor deveni parte a universității noastre, fiindcă este o universitate frumoasă, care se dezvoltă în toate ziua. Vă așteptăm cu drag la noi”, a spus Anastasia Adam, studentă-ambasador.
Cadrele didactice susțin că USARB oferă nu doar cunoștințe teoretice, ci și experiență practică, parteneriate internaționale și perspective reale de dezvoltare.
„Universitatea noastră este una dintre cele mai râvnite din toate timpurile, una dintre cele care fac topul universităților din Republica Moldova și asta ar însemna studii de calitate, asta ar însemna oportunități de dezvoltare personală și profesională, asta ar însemna multe deschideri pentru parteneriate și pentru experiențe pe care le pot acumula studenții noștri fiind înmatriculați la programele pe care le avem. Deci, consider că USARB-ul este o alegere foarte bună”, a menționat Aurelia Bețivu, conf. univ., dr., șefa Catedrei de științe ale educației.
Publicul-țintă al campaniei sunt elevii claselor X–XII, absolvenții de colegii și școli profesionale, dar și viitorii candidați la masterat.























