Nouă persoane din raionul Edineț au fost trimise în judecată pentru corupere electorală la alegerile prezidențiale și referendumul constituțional din octombrie 2024. Aceștia ar fi corupt alegătorii din Edineț, convingându-i să voteze pentru anumiți candidați și să se pronunțe împotriva integrării Republicii Moldova în Uniunea Europeană. Mai mult, învinuiții au organizat deplasarea unui grup de cetățeni la Moscova, unde unii dintre aceștia ar fi fost remunerați cu 10.000 de ruble rusești și 150 de dolari americani.
Printre cele nouă persoane, cu vârste cuprinse între 30 și 56 de ani, se numără un poștaș, un fost primar și mai multe femei cu studii medii, în timp ce organizatorii acestora sunt un bărbat și o femeie cu studii superioare, cu funcții de conducere ai unui partid declarat neconstituțional, angajați ca director și contabil ai unei companii.
„Din cele peste 50 de localități ale municipiului Edineț, persoanele vizate de coruperea celor nouă învinuiți trimiși în judecată sunt domiciliați în: Edineț, Cupcini, Alexandreni, Constantinovca, Bădragii Vechi, Brătușeni, Buzdugeni, Cepeleuți, Chiurt, Cuconeștii Noi, Gordinești, Fântâna Albă, Fetești, Gașpar, Goleni, Hânăuți, Hancăuți, Hlinaia, Rotunda, Parcova, Poiana, Ruseni, Stolniceni, Târnova, Terebna, Trinca, Volodeni, Zăbriceni”, precizează PG.
Cei nouă ar fi acționat coordonat pentru a influența votul alegătorilor din Edineț în favoarea a doi candidați, susținuți de un partid declarat neconstituțional, dar și de alte două formațiuni afiliate acestuia, inclusiv cu implicarea simpatizanților unui bloc electoral.
Potrivit Procuraturei Generale (PG), aceștia au organizat și o călătorie la Moscova a unui grup de peste 25 de persoane din raionul Edineț, cu vârste curpinse între 22 și 71 de ani. Participanților li s-au oferit gratuit bilete de avion, cazare, alimentație și chiar acoperirea costurilor pentru perfectarea pașaportului. În Moscova, aceștia ar fi fost îndemnați inclusiv de Ilan Șor, condamnat anterior pentru fraude, să voteze împotriva candidatului pro-european și să respingă integrarea Moldovei în UE.
Pentru ca să-și atingă scopul, aceștia recurgeau și la promisiuni de remunerare cu sume între 1000 și 3000 de lei (iar unora le-au și oferit).
„Ca și modalitate de comunicare, aceștia foloseau aplicația Telegram, pe care după ce le erau fotografiate buletinele de identitate ale votanților pe care-și doreau să-i corupă, le era instalat un „chat-bot”. Potrivit declarațiilor, în unul din cazuri, acesta i-a fost instalat unei persoane chiar de către un fost primar al unei localități din Edineț”, precizează PG.
Potrivit Codului penal, pentru coruperea alegătorilor, învinuiții riscă amendă de până la 57.500 lei sau pedeapsa cu închisoarea până la 5 ani. Acum, la solicitarea Procuraturii Edineț, învinuiții nu au voie să iasă din țară, urmând ca Judecătoria Edineț să examineze dosarul penal cu probele acumulate de procurori și ofițerii de urmărire penală. Între timp, persoanele se prezumă nevinovate, până la emiterea unei hotărâri judecătorești finale.
Amintim că, Procuratura Generală investighează peste 150 de persoane pentru coruperea alegătorilor și finanțarea ilegală a partidelor din alte raioane, preponderent din Nord și Centru. Dintre acestea, procurorii deja au trimis în judecată peste 70 de învinuiți pentru aceste infracțiuni, o parte din dosare fiind deja rezultate în condamnări, inclusiv în privința deputaților Alexandr Nesterovschi, Irinei Lozovan, dar și soțul acestuia, Pavel Gîrleanu.























