Un număr record de 85 de absolvenți au obținut media generală 10 la examenul național de bacalaureat din 2026, iar rata de promovare a crescut pentru al treilea an consecutiv, ajungând la 75,4%. Datele au fost prezentate joi de ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun, și directoarea Agenției Naționale pentru Curriculum și Evaluare, Lilia Ivanov.
La sesiunea din acest an au fost admiși 18.437 de candidați. Rata de promovare a crescut de la 69,38% în 2024 și 72,36% în 2025 la 75,40% în 2026. Potrivit ministrului, acest lucru înseamnă că trei din patru candidați au promovat toate probele de examen.
Cei 85 de absolvenți cu media 10 provin din municipiile și raioanele Bălți, Cahul, Chișinău, Drochia, Hîncești, Orhei, Sîngerei, Soroca, Strășeni și Ungheni. Anul trecut au fost 73 de astfel de performanțe, iar în 2024 – doar 47. Totodată, peste 4.800 de candidați au obținut medii mai mari de 8, dintre care circa 1.500 au avut peste 9.
În premieră de la instalarea camerelor de supraveghere în sălile de examen, niciun candidat nu a fost eliminat pentru fraudă. „Acest fapt demonstrează maturizarea sistemului educațional și conștientizarea importanței integrității academice”, a declarat Dan Perciun.
În pofida nemulțumirilor exprimate după proba la matematică, rata de promovare la această disciplină a crescut la 69%, față de 66% anul trecut, iar nota medie a urcat de la 5,26 la 5,36.
Rezultatele preliminare au fost afișate pe 25 iunie. Contestațiile pot fi depuse pe 25 și 26 iunie, iar rezultatele finale vor fi anunțate pe 3 iulie. Sesiunea suplimentară se va desfășura în perioada 13–20 iulie.
























