După patru ani de așteptări, locuitorii din Edineț și Cupcini consumă apă de calitate. Astăzi, stația de tratare a fost dată oficial în exploatare în prezența autorităților locale și centrale și a partenerilor fără de care acest proiect de aproape 120 de milioane de lei nu ar fi fost posibil.
Acum, prin robinetele din Edineț nu mai curge apă maronie. Într-un laborator performant, specialiștii monitorizează ca toți parametrii să fie în normă.
Locuitorii din Edineț spun că nu le mai este frică să consume apa de la robinet.
„Apa este limpede, curată, adică nu are impurități. Cândva, într-un păhar cu apă, când te uitai cam nu se vedea fundul acestuia, dar acum este foarte bună, moale. Se poate de gătit direct de la robinet, nu mai este nevoie să cumpărăm apă de la magazine.”
„Gustul apei s-a schimbat și anume aceasta se bea mai ușor. Până la implementarea proiectului apa nu arăta bine, avem un miros, gust specific.”
Proiectul este finanțat de Uniunea Europeană, Agenția Austriacă de Dezvoltare și face parte din programul „EU4Moldova: Comunități Locale”. Primăria Municipiului Edineţ și Guvernul au contribuit cu 10 milioane de lei.
„Da, apa respectă standardele Uniunii Europene. Tocmai am băut această apă aici. Este îmbuteliată, însă am băut-o și direct de la robinet. Suntem foarte bucuroși că sprijinul pe care l-am oferit produce rezultate atât de concrete. Oamenii pot acum să bea apă potabilă și să simtă deja îmbunătățiri reale pe parcursul drumului către integrarea în Uniunea Europeană”, a declarat Iwona Piórko, Ambasadoarea Uniunii Europene în R. Moldova.
„Tocmai am vizitat stația de epurare a apelor uzate și am observat cum arată apa la intrarea în instalație. Culoarea acesteia este destul de maronie, însă la final am gustat chiar noi rezultatul procesului. Este vorba despre apă potabilă curată. Sunt convins că rezultatul este unul excelent”, a subliniat Heinz Habertheuer, Director de Proiecte și Programe Internaționale, Agenția Austriacă pentru Dezvoltare.
Noua stație are o capacitate de peste 5 mii de metri cubi pe zi.
„Beneficiază de acest lucru două comunități foarte mari, cele mai mari din zonă. Două orașe, orașul Edineț și orașul Cupcini. Peste 25.000 de persoane din zona respectivă, dar deja ne extindem și în satele limitrofe, Alexăndreni, Gordinești. Urmează alte localități unde ne extindem”, a menționat Constantin Cojocaru, primarul municipiului Edineț.
„Finalizarea acestui proiect vine să aducă o contribuție majoră pentru comunitatea locală și totodată reprezintă un pas pentru realizarea obiectivelor Guvernului Republicii Moldova și a strategiei naționale de dezvoltare 2030. Astăzi, prin programul „Satul European” implementăm proiecte în 244 de localități, construim rețele interne. Costul total este de 75 de milioane de euro. Jumătate provin din planul de creștere și jumătate din bugetul de stat. În același timp, cu suportul Agențiilor de Dezvoltare Regională implementăm aproape 60 de proiecte regionale cu un cost de 130 de milioane de euro”, a povestit Denis Lungul, secretar de stat la Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale.
În 2025, puțin peste 69% dintre localitățile țării aveau acces la apă potabilă prin rețele publice, în timp ce aproape 11% beneficiau de sisteme publice de canalizare. Asta înseamnă că șapte din zece localități din Republica Moldova sunt conectate la apeduct și doar una din zece la canalizare.






















